Teen Theatre Awards

The 2019 Ceremony will be held on Friday, June 7, 2019 at 7PM

at Lindenhurst High School

Awards will be presented to high school students, within the Town of Babylon, selected in various categories for outstanding performances.

The following schools will be recognized:
Amityville Memorial HS

Babylon HS

Deer Park HS

Half Hollow Hills HS East

Half Hollow HIlls HS West

Lindenhurst HS

North Babylon HS

Walter G. O'Connell Copiague HS

West Babylon HS

 

Some of the 2017 Award Winners

Cast members of 2017 BACCA Award winning Play, Biloxi Blues, from Half Hollow Hills HS West pose with Teen Theatre Committee member Lucille Kenney

(photo by Fred Seiden)

In addition to the categories listed, BACCA will recognize Student Directors, as well as, Dance Captains and Student Choreographers.

 

As is tradition, BACCA will honor any young students who participated in the HS shows and small group ensembles will be recognized. 

 

Two graduating students (one male and one female) ill be honored with the "James P. McGarrity Achievement Award."

2019 Musical Nominations 

 

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role in a Musical 

1. Louis Bianco – Gomez Addams – The Addams Family – Deer Park HS 

2. Johnny DiGiorgio – Bill Snibson- Me and My Girl – Half Hollow Hills HS West 

3. Ben Keschner – Man in Chair – The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

4. Ryan Lewis – Seymour – Little Shop of Horrors – West Babylon HS 

5. Russell Ward – Georg Von Trapp – The Sound of Music - Lindenhurst HS 

 

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role in a Musical 

1. Sydney Altbacker – Donna – Mamma Mia – Babylon HS 

2. Colleen Compitello – Princess Fiona – Shrek – Amityville Memorial HS 

3. Ana Cooke – Sally Smith – Me and My Girl – Half Hollow Hills HS West 

4. Alyssa DeVilla – Janet Van de Graff – The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

5. Kyara Dunleavy – Maria – The Sound of Music – Lindenhurst HS 

6. Jenna Halvorsen – Audrey – Little Shop of Horrors – West Babylon 

7. Taylor Sharpe-Adams – Deloris – Sister Act – Walter G. O’Connell Copiague HS 

 

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Musical 

1. Frankie Altamirano – Robert Martin – The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

2. Jonathan Blanchard – Donkey – Shrek – Amityville Memorial HS 

3. Oliver Curry – Fester – The Addams Family – Deer Park HS 

4. Joseph Fucci – Mr. Mushnik – Little Shop of Horrors – West Babylon 

5. Aaron Liebowitz – Max Detweiler – The Sound of Music – Lindenhurst HS 

6. Adrian Otero – Herbert Parkchester – Me and My Girl – Half Hollow Hills HS West 

7. Kyree Scott – Eddie – Sister Act – Walter G. O’Connell Copiague HS 

 

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Musical 

1. Giovanna Aiello – Gertrude McFuzz – Seussical – North Babylon HS 

2. Aubrey Alvino – Tanya – Mamma Mia – Babylon HS 

3. Sophia Bonventure –Maysie LaBird - Seussical– North Babylon HS 

4. Gioianna DiGiorgio – Maria Duchess of Dene – Me and My Girl - Half Hollow Hills HS West 

5. Emily Lulley – Rosie – Mamma Mia – Babylon HS 

6. Kassidy Reider – Mother Abbess – The Sound of Music – Lindenhurst HS 

 

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Role in a Musical 

1. Sam Abramson – Mr. Feldzeig – The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills East 

2. Joseph Bongiorno – Sir John – Me and My Girl - Half Hollow Hills HS West 

3. Michael Evangelista – Orin – Little Shop of Horrors – West Babylon HS 

4. Ryan Rodriguez – Kurt – The Sound of Music – Lindenhurst HS 

 

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Role in a Musical 

1. Antoinette Acera – Audrey II – Little Shop of Horrors – West Babylon 

2. Hannah Gerber – Kitty – The Drowsy Chaperone - Half Hollow Hills HS East 

3. Jacqueline Lawrence – Liesl – The Sound of Music – Lindenhurst HS 

4. Jordana McCloy – Lady Jaqueline Carston - Me and My Girl - Half Hollow Hills HS West 

5. Shaakirah Nazim-Harris – Dragon – Shrek – Amityville Memorial High School 

6. Morgan Weeks – Sister Mary Patrick - Sister Act – Walter G. O’Connell Copiague HS 

 

Outstanding Male Vocal Performance 

1. Frankie Altamirano – Robert Martin – The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

2. Johnny DiGiorgio – Bill - Me and My Girl - Half Hollow Hills HS West 

3. Ryan Lewis – Seymour – West Babylon 

 

Outstanding Female Vocal Performance 

1. Giovanna Aiello – Gertrude McFuzz – Seussical – North Babylon HS 

2. Sydney Altbacker – Donna – Mamma Mia – Babylon HS 

3. Ana Cooke – Sally Smith – Me and My Girl – Half Hollow Hills HS West 

4. Colleen Compitello – Princess Fiona – Shrek – Amityville Memorial HS 

5. Allie Costanza – Morticia Addams – The Addams Family – Deer Park 

6. Alyssa DeVilla – Janet Van de Graff – The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

7. Jenna Halvorson – Audrey – Little Shop of Horrors – West Babylon 

8. Kassidy Reider –Mother Abbess - The Sound of Music – Lindenhurst HS 

 

Outstanding Production Value of a Musical 

1. Little Shop of Horrors – West Babylon HS 

2. Mamma Mia – Babylon HS 

3. Seussical – North Babylon HS 

4. The Sound of Music – Lindenhurst HS 

 

Outstanding Ensemble of a Musical 

1. The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

2. Mamma Mia – Babylon HS 

3. Me and My Girl – Half Hollow Hills High School West 

4. Seussical – North Babylon HS 

5. Sister Act – Walter G. O’Connell Copiague HS 

6. The Sound of Music – Lindenhurst HS 

 

Outstanding Dance Performance 

1. The Addams Family – Deer Park HS 

2. The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

3. Mamma Mia – Babylon HS 

4. Me and My Girl – Half Hollow Hills High School West 

5. Seussical – North Babylon HS 

6. Sister Act – Walter G. O’Connell Copiague HS 

 

Outstanding Stage Crew of a Musical 

1. The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

2. Seussical – North Babylon HS 

3. Sister Act – Walter G. O’Connell Copiague HS 

4. The Sound of Music – Lindenhurst HS 

 

Outstanding Musical 

1. The Drowsy Chaperone – Half Hollow Hills HS East 

2. Little Shop of Horrors –West Babylon HS 

3. Mamma Mia – Babylon HS 

4. Me and My Girl – Half Hollow Hills High School West 

5. Seussical – North Babylon HS 

2019 Play Nominations 

 

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role in a Play 

1. Sam Abramson – Juror 8 – Twelve Angry Jurors – Half Hollow Hills HS East 

2. Louis Bianco – Garry – Noises Off – Deer Park High School 

3. Johnny DiGiorgio – Black Stache – Peter and the Starcatcher – Half Hollow Hills HS West 

4. Jacob Lesko – Otto Frank – The Diary of Anne Frank – North Babylon High School 

 

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role in a Play 

1. Emily Coyne – Molly Aster – Peter & The Starcatcher – Half Hollow Hills HS West 

2. Emily Lulley – Scout – To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

3. Kaitlin Meyers – Anne – The Diary of Anne Frank – North Babylon HS 

 

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Play 

1. Oliver Curry – Lloyd Dallas – Noises Off – Deer Park High School 

2. Evan Hytner – Frederick Fellowes – Noises Off – Deer Park High School 

3. Blake Sortino – Smee/Greggors – Peter & the Starcatcher – Half Hollow Hills HS West 

4. Dominic Trivigno – Jem – To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

 

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Play 

1. Talia Biondo – Calpurnia – To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

2. Jolie Brandstein – Juror 4 – Twelve Angry Jurors – Half Hollow Hills HS East 

3. Gioianna DiGiorgio – Mrs. Bumbrake – Peter & the Starcatcher – Half Hollow Hills HS West 

4. Jenna Halvorsen – Kathy – Ready or Not – West Babylon High School 

5. Sabrina Russo – Various – One Act Play Festival – Deer Park High School 

 

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Role in a Play 

1. Sebastian Gargiulo – “M” – The Network – Walter G. O’Connell Copiague HS 

2. Aaron Liebowitz – All in the Timing – Lindenhurst High School 

3. Ryan Marrone – Bob Ewell – To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

4. Russell Ward – All in the Timing – Lindenhurst High School 

 

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Role in a Play 

1. Kimmarie McCrann – All in the Timing – Lindenhurst High School 

2. Monika Orzelowski - All in the Timing – Lindenhurst High School 

3. Samantha Sattler – “G” - The Network – Walter G. O’Connell Copiague 

4. Taylor Sharpe-Adams – “A” – The Network – Walter G. O’Connell Copiague 

 

Outstanding Production Value of a Play 

1. All in the Timing – Lindenhurst High School 

2. The Network – Walter G. O’Connell Copiague High School 

3. Noises Off – Deer Park High School 

4. To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

 

Outstanding Stage Crew of a Play 

1. All in the Timing – Lindenhurst High School 

2. Noises Off – Deer Park High School 

3. One Act Play Festival – Deer Park High School 

4. To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

 

Outstanding Ensemble of a Play 

1. The Network – Walter G. O’Connell Copiague High School 

2. Noises Off – Deer Park High School 

3. Peter and the Starcatcher – Half Hollow Hills HS West 

4. To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

 

Outstanding Play 

1. All in the Timing – Lindenhurst High School 

2. Noises Off – Deer Park High School 

3. Peter and the Starcatcher – Half Hollow Hills HS West 

4. To Kill a Mockingbird – Babylon High School 

Cast members of 2017 BACCA Award winning musical, The Pajama Game, from Babylon HS pose with Teen Theatre Committee members Barry Feldman & Fred Seiden (photo by Fred Seiden)

Students from North Babylon High School's production of Godspell perform at the 2017 BACCA Teen Theatre Awards (photo by Fred Seiden)

Office:  Old Babylon Town Hall ·  47 West Main Street ·  Suite 4 ·  Babylon, NY 11702 ·  Phone: (631) 587-3696
BACCA Arts Center:  149 N Wellwood Avenue ·  Lindenhurst, NY  11757

© 2019 Babylon Citizens Council on the Arts. All rights reserved.